Izvještaj iz Beča
Autor: Administrator , 4. 3. 2014.

Fotogalerija: http://www.ss-mjesovita-industrijsko-obrtnicka-ka.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=23

EU Comenius projekt „Extended Horizons“

Uspješno završena mobilnost u Beču!

Bilateralni Comenius projekt „Extended Horizons“ nastao je suradnjom MIOŠ-a i HTL Donaustadta iz Beča uz financijsku potporu Europske komisije i Agencije za mobilnost i programe EU. Nakon posjete 10 učenika i 2 profesora HTL Donaustadt-a našoj školi u listopadu 2013., odrađen je i uzvratni posjet 10 učenika MIOŠ-a uz pratnju prof. Ivane Jurić, te ravnateljice Snježane Erdeljac (u prvom tjednu) i prof. Mirjane Kovačić (u drugom tjednu) školi HTL Donaustadt.

Glavni cilj projekta je upoznavanje kulture i tradicije Karlovca i Beča, te usporedba načina života u ta dva grada – sve prikazano na zajedničkoj web stranici. Da bi se dobila slika o načinu života u oba grada, organizirani su bogati programi i za učenike HTL Donaustadt-a u Karlovcu i za naše učenike u Beču.

Program koji su naši učenici i profesorice odradili u Beču bio je stvarno raznovrstan: upoznali smo arhitekturu i povijest Bečke Ringstraße, posjetili UNO City, Muzej za arhitekturu, bivše spremnike plina Gasometer – City i Centralno groblje, samostan Klosterneuburg, poznati Habsburški dvorac Schönbrunn, Hundertwasserhaus, novi Ekonomski fakultet,  najviši toranj u Beču Donauturm, te niskoenergetsku kuću Energy Base. Osim toga smo posjetili i različite srednje škole: HTL Mödling – u kojoj se učenici školuju za građevinska zanimanja, Evangeličku gimnaziju – koja je posebna po tome što se u njoj izučavaju obrtnička zanimanja kao što je zlatar, HTL Ungargasse – koja također nudi izobrazbu za različita zanimanja – od informatičkih tehnologija do izrade proizvoda od kože. Najzanimljivija škola koju smo posjetili bila je građevinska škola HTL Camillo Sitte gdje su naši učenici radili u školskim radionicama. Ta škola je jedna od rijetkih škola koje imaju radionice za sve građevinske poslove o kojima se u većini škola uči samo u teoriji – od zidanja, žbukanja do postavljanja krova!

Posjetili smo i radionice u školi HTL Donaustadt gdje su nam pokazali kako slažu kokpit aviona, te izveli simulaciju leta iznad Beča!

U školi domaćinu radili smo na zajedničkoj web stranici, pripremali crtež karlovačke zvijezde i prema tom crtežu isprintali model karlovačke zvijezde na njihovom 3D – ploteru. Bilo je tu i zabave – između ostalog i nogometna utakmica učenika MIOŠ-a i učenika HTL Donaustadt-a.

Zadnji dan smo pripremili zanimljivu prezentaciju koja je održana u svečanoj sali HTL Donaustadt-a ispred 70 učenika i profesora, te održali intervju s učenicima i profesorom medijskih tehnologija.

Puni pozitivnih dojmova vratili smo se kući i nadamo se da će nam i sljedeći projekti biti ovako uspješni.

Koordinatorica projekta, prof. Mirjana Kovačić

izvjestaj_po_povratku.docx (14.39 KB)