IZVJEŠTAJ IZ VELIKE BRITANIJE - LEONARDO DA VINCI MOBILITY PROJECT
Autor: Administrator , 12. 11. 2009.

Naša škola prijavila se u ožujku ove godine na natječaj za sudjelovanje u programima EU koji je raspisala nacionalna Agencija za mobilnost. Tijekom svibnja dobili smo pozitivan odgovor, a tijekom lipnja doznačeno nam je 80% odobrenih sredstava. Ovih dana, nakon uspješno realiziranog programa, očekujemo preostalih 20%.

Obzirom da smo strukovna škola, odlučili smo se za program pod nazivom Leonardo da Vinci koji omogućava stručno usavršavanje nastavnika stručnih predmeta (potprogram VETPRO) i pohađanje prakse za učenike (potprogram IVT).

U potprogramu VETPRO sudjelovala je profesorica Marija Pogačić kao nastavnik stručnih predmeta (trajao je tjedan dana), a u potprogamu IVT sudjelovala su 2 učenika i jedna učenica koji su završili 3.razred u zanimanju građevinski tehničar: Guštin Lovro, Krašić Katarina i Šabić Alen. Njihov potprogram trajao je 3 tjedna.

Za sudjelovanje u natječaju potrebno je sačiniti projekt u kojem je potrebno navesti u čemu se želite usavršiti, tj. što želite naučiti i zašto. Mi smo željeli naučiti o energetski učinkovitom građenju, renoviranju i održavanju građevina-spomenika kulture i ekološki prihvatljivom odlaganju otpada. Za ove teme odlučili smo se zbog njihove aktualnosti i primjenljivosti u našem gradu, županiji i državi.

Pisanje projekta za prijavu na natječaj, rješavanje sve ostale opsežne  dokumentacije i organizacija putovanja bilo bi nezamislivo bez pomoći naše školske koordinatorice Dragane Bolješić Knežević, prof. engleskog jezika. Ona je, zapravo, odradila lavovski dio posla.

Profesorica Pogačić i učenici su najprije malo učili engleski, malo o kulturi Ujedinjenog kraljevstva i gradu Plymouthu, nešto malo o našim stručnim temama, a zatim su 22. kolovoza sjeli u avion i “Zbogom, Hrvatska” – “Hello United Kingdom and Plymouth”.

Stručno usavršavanje i praksu osigurala nam je posrednička agencija iz Plymoutha (Tellus), kao i smještaj za učenike . Profesorica Pogačić je bila smještena u malom obiteljskom hotelu, a učenici, pošto su maloljetni, u pravoj engleskoj obitelji.

Vidjeli smo i posjetili još mnoge stvari u Plymouthu i njegovoj okolici (Nacionalni park Dartmoor s gradom Princetownom, grad Exeter nastao u rimska vremena, a razvio se zbog prerade ovčje vune i trgovine vunenim suknom,...)

Učenici su ostali još 2 tjedna nakon povratka profesorice Pogačić. Pohađali su stručnu praksu u tvrtki koja se bavi renoviranjem.

Ipak, naučili smo nešto vrlo važno:

stanovnici Plymoutha su nadasve ljubazni, jednostavni, pristojni i ponosni na svoju povijest i kulturu

sve građevine-spomenici kulture dobro su i redovito održavani

većina radova u graditeljstvu svodi se na renoviranje, održavanje i male dogradnje (kažu – zbog recesije)

građevinske tvrtke su vrlo dobro opremljene i vrlo efikasne u radu

okoliš je onečišćen

stekli smo nove poznanike i poboljšali engleski

upoznali smo prošlost, kulturu i arhitekturu grada i zemlje u kojoj smo boravili

upoznali smo svakodnevni život i rad njihovih stanovnika i to na najbolji mogući način – sudjelujući u njemu

Sve dobre stvari, koje smo naučili, možemo primijeniti kod kuće, a sve loše možemo izbjeći – zato su programi EU za mobilnost neizmjerno korisni.

Naša škola se i dalje natječe za sudjelovanje svih nastavnika stručnih predmeta i učenika svih zanimanja programu Leonardo da Vinci, a za nastavnike općeobrazovnih predmeta u programu Comenius.

Hotel u kojem je boravila profesorica.

Ulica u kojoj su stanovali učenici

Panorama grada Playmoutha

Prelijepi parkovi