"TIHA POBUNA" U GALERIJI KLOVIĆEVI DVORI
Autor: Administrator , 15. 12. 2008.

Učenici i profesori naše škole (Nataša Pavlović, Dubravka Lapčić  i ravnatelj škole Robert Polović) posjetili su 02. prosinca 2008. izložbu "Tiha pobuna" u galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.

Izložba obuhvaća 120 djela najvećih majstora njemačkog ekspresionizma, posuđenih iz najpoznatijih svjetskih muzeja, galerija i privatnih zbirki Njemačke i Švicarske, a pokazuje razvoj ekspresionizma u likovnoj umjetnosti kroz dvije ekspresionističke grupe, grupu "Most" i grupu "Plavi jahač". Zahvaljujući reprezentativnim eksponatima i stručnom vodstvu kroz izložbu, učenici su dobili dobar uvid u društveno - povijesne okolnosti s početka 20. stoljeća koje su dovele do potpuno novog poimanja umjetnosti.

Kroz deformaciju oblika i nemimetičke boje, umjetnici su se obračunavali sa preživjelim konvencijama u umjetnosti i pokazali da je kroz umjetničku kreativnost itekako moguća društvena angažiranost te da promjena svijeta kroz umjetnost nije samo utopija.

Učenicima ove škole koji se školuju za zanimanje građevinarskog tehničara, bilo je zanimljivo uočiti povezanost slikarstva i arhitekture jer su se mnogi od predstavnika školovali za arhitekte, a neki od njih su, kao predavači na poznatoj njemačkoj Visokoj školi za oblikovanje - Bauhaus, utjecali na razvoj moderne arhitekture i dizajna i na taj način svoje ideje učinili dostupnima širokoj javnosti.

Izložba ostaje otvorena do 20. siječnja 2009.