Karlovac u Subotici
Autor: Administrator , 24. 11. 2015.

Od 20. do 22. studenog 2015. godine 14 učenika smjera arhitektonski tehničar iz 3.H i 4.H razreda naše škole, uz pratnju ravnateljice i četvero nastavnika, sudjelovalo je u projektu „Karlovac u Subotici“ s ciljem unaprjeđenja suradnje Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac s Politehničkom školom Subotica. Naši su učenici kolegama iz Politehničke škole Subotica predstavili svoj grad, njegovu povijest, kulturu, rijeke, mostove, znamenitosti i pjesništvo, a grad domaćina upoznali su kroz predavanja kolega i izravno kroz druženje s domaćinima te obilaske subotičkih znamenitosti. Prije povratka u Karlovac posjetili smo i mjesto Tavankut gdje smo bili gosti Hrvatskog kulturnog prosvjetnog društva „Matija Gubec“.

Više pročitajte u nastavku, a fotografije s ovog međunarodnog susreta pogledajte u fotogaleriji.

Temeljem Natječaja za potporu međunarodnoj suradnji osnovnih i srednjih škola sa školama iz europskih zemalja koje ne sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje i za suradnju sa školama i drugim ustanovama koje provode obrazovanje pripadnika hrvatske manjine u inozemstvu u školskoj godini 2015./2016., Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH dodijelilo je financijsku potporu za projekt međunarodne suradnje Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac i Politehničke škole iz Subotice, jedne od triju srednjih škola koja izvodi nastavu na hrvatskome jeziku u Republici Srbiji.

Susret dviju škola održan je od 20. do 22. studenog 2015. g. Program susreta započet je obraćanjem nazočnima ravnatelja škole domaćina Ise Planića i ravnateljice MIOŠ-a Snježane Erdeljac. Susretu su prisustvovali i Velimir Pleša, generalni konzul RH u Subotici, Blaško Stantić, član Gradskog vijeća zadužen za obrazovanje te Jasna Vojnić, predstavnica Hrvatskoga nacionalnog vijeća zadužena za obrazovanje, koji su se nazočnima također obratili s nekoliko prigodnih riječi. Programu su nazočili i ravnatelji i učenici osnovnih škola s područja Subotice u kojima se odvija nastava na hrvatskome jeziku. Učenici MIOŠ-a održali su subotičkim kolegama predavanja kojima su predstavili svoj grad, njegovu povijest, kulturu i znamenitosti. Kako je Karlovac poznat kao grad na četiri rijeke, učenici su također održali predavanje o karlovačkim rijekama i mostovima te predstavili makete nekih od njih. Umjetnička strana Karlovca predstavljena je kroz poetski recital tijekom kojeg je izvedena pjesma Sutonsko šetalište velikog karlovačkog pjesnika Slavka Mihalića te pet pjesama Vladimira Halovanića posvećenih karlovačkim rijekama. Recital je bio popraćen fotografijama karlovačkih znamenitosti koje su pripremili naši učenici smjera fotograf. Grad domaćina upoznali smo kako kroz predavanja učenika Politehničke škole iz Subotice tako i izravno kroz druženje i obilaske subotičkih znamenitosti.

Nakon formalnog dijela susreta učenici obiju škola pobliže su se upoznali na radionicama, a druženje je nastavljeno i prilikom obilaska gradske jezgre Subotice. Uz stručno vodstvo posjetili smo Gradsku kuću, sinagogu i Suvremenu galeriju, a obišli smo i jezero Palić i tamošnji ZOO vrt. Posjetili smo i mjesto Tavankut gdje su nas ugostili članovi Hrvatskog kulturnog prosvjetnog društva „Matija Gubec“. U Tavankutu smo posjetili Etno salaš Balažević i Galeriju slika od slame. Tijekom boravka u Subotici i Tavankutu učenici su snimali filmski materijal koji će naknadno oblikovati u kratki dokumentarni film kojim će ovjekovječiti ovaj međunarodni susret.

Kroz susret dviju škola uspješno je ostvarena njihova suradnja te je time ispunjen primarni cilj projekta. Osim toga, već je predložen i prvi korak daljnjeg tijeka ove međunarodne suradnje: Mješovita industrijsko-obrtnička škola Karlovac pozvana je kao inozemni sudionik na državno natjecanje srednjih građevinskih škola čiji će domaćin biti Politehnička škola Subotica.