Izvještaj s kontakt seminara "Networking Vocational Education and Business: A Contact Making Seminar for Erasmus+"
Autor: Administrator , 20. 10. 2015.

Profesorica Mirjana Kovačić sudjelovala je od 13. do 15. listopada na kontakt seminaru Networking Vocational Education and Business: A Contact Making Seminar for Erasmus+ u Dubrovniku. Njezino izvješće možete pročitati u prilogu.

Slike: http://ss-mios-ka.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=41

Izvještaj s kontakt seminara

Sudjelovala sam na kontakt seminaru pod nazivom „Networking Vocational Education and Business: A Contact Making Seminar for Erasmus+“, koji se održavao od 13. – 15. listopada 2015. u Dubrovniku. Svrha seminara je bila poboljšanje suradnje između poslovnog i obrazovnog svijeta, te omogućavanje povezivanja organizacija koje dolaze iz svijeta rada i onih iz obrazovnog sustava s krajnjim ciljem osmišljavanja Erasmus+ projekata mobilnosti i projekata partnerstava u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.

Seminar je organizirala Agencija za mobilnost i programe EU, prema kojoj sam pisala prijavu, koju je Agencija i odobrila. Na seminaru je bilo ukupno 50 sudionika iz Hrvatske, Finske, Njemačke, Italije, Islanda, Slovenije i Švedske.

Ciljna skupina je bila zadana i to su bili pripadnici iz 3 sektora u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja: iz zdravstva, turizma i ugostiteljstva, te zelene tehnologije, a koji su zaposleni u poduzećima, organizacijama koje provode strukovno obrazovanje ili osposobljavanje, te istraživačkim institutima.

Naša prijava je bila za područje zelene tehnologije i to za upotrebu zelenih tehnologija u gradnji. U grupi sam bila s predstavnicima njemačke i talijanske organizacije koje provode strukovno obrazovanje iz područja zaštite okoliša i kemije, te građevine i hrvatskim predstavnicima  I.Tehničke škole Tesla, Strojarske i prometne škole iz Varaždina, Tehničke škole iz Vinkovaca i Zavoda za okolišno inženjerstvo. Trebali smo naći zajedničku ideju za projekt, prema naputcima koordinatora razraditi tu ideju i na kraju je predstaviti svim sudionicima.

Razradili smo ideju o potrebi usavršavanja u zelenoj gradnji, jer građevine troše 40% ukupne energije, a cilj je EU smanjiti tu potrošnju za 20% do 2020. godine, zbog čega postoje povećani zahtjevi za zelenom gradnjom. Usavršavanje treba ići od škola i strukovnih učitelja, do građevinskih firmi i njihovih radnika. Sudjelovanjem u projektu koji uključuje usavršavanje na temu zelene gradnje, pridonijeli bismo ispunjenju ciljeva EU, ojačali kapacitete naše škole, a prenošenjem znanja na učenike, učinili ih konkurentnijim na tržištu rada.

Seminar je bio izuzetno dobro zamišljen i proveden, stvorila sam kontakte za ostvarivanje konzorcija s hrvatskim školama te s ustanovama iz Njemačke i Italije, koje bi mogle biti ustanove primatelji.

Svakako vrlo korisno za sudjelovanje u daljnjim projektima.

Izvještaj podnosi:

Mirjana Kovačić, prof.