Učenici MIOŠ-a u posjeti Američkom kutku u Zagrebu
Autor: Administrator , 18. 6. 2010.

U sklopu aktivnosti vezanih uz dodatnu nastavu iz engleskog jezika učenici naše škole posjetili su American Corner (Američki kutak) knjižnice Ognjen Ogrizović u Zagrebu. Kroz prezentaciju koja je za njih prikazana, upoznali su se s ovim projektom koji provodi američka vlada pomoću Veleposlanstva u suradnji s gradskim knjižnicama diljem Hrvatske.

Umjesto nekadašnje Američke knjižnice i čitaonice koja je dugo godina bila omiljeno okupljalište za ljubitelje američke književnosti i kulture i mnogobrojne studente Anglistike, danas niču "kutci" u našim knjižnicama koji imaju za cilj promovirati i širiti američku kulturu i približiti je svim građanima, a osobito učenicima i studentima. Američka vlada pomaže u opremanju, a naše knjižnice osiguravaju prostor i kadrove.

Saznali smo da je moguće posuditi knjige, časopise, CD i DVD materijale, te doći na razna predavanja i gledanje filmova. Učenike je pozdravio predstavnik Američkog veleposlanstva i u neformalnom je razgovoru s njima podijelio neka od svojih iskustava u radu u diplomaciji. Na pitanje jesu li hrvatice zgodnije od cura u Americi, odgovorio je kako dolikuje jednom diplomatu:“Come and see for yourself.“ Smatramo da je ovaj vid autentičnog kontakta s kulturom i jezikom zapravo najbolji način upoznavanja kulture drugih nacija. Čak su i učenici koji su u razredu sramežljivi, iz stvarne potrebe za komunikacijom pokazali svoje skrivene sposobnosti i ugodno iznenadili sami sebe.

Dragana Bolješić Knežević, prof.