Iz prošlosti potkove u budućnost prostora
Autor: Administrator , 29. 9. 2023.

Četvrtak 28. 9. 2023. samo je običan četvrtak, no za učenike 3. g, 3. h i 4. h učinili smo ga malo drugačijim. Učenici tih razreda proveli su dan u Zagrebu u sklopu terenske nastave. Kako nam je bilo… pokazat će i nekoliko fotografija i tekst u nastavku.

Pri dolasku u Zagreb, učenici 3. g i 3. h razreda u pratnji profesora Jurja Dijaneževića posjetili su Muzej grada Zagreba u kojem su mogli vidjeti neke primjerke onoga čime se bavi njihova struka (primjerice makete), odnosno povezati upravo viđeno sa stručnim predmetima. Za to su vrijeme učenici 4. h u pratnji profesorica Ilone Janči i Maje Đurašević napravili obilazak Grada na prostoru Zelene, odnosno Lenuzzijeve potkove spojivši tako znanja iz Povijesti arhitekture i umjetnosti te Hrvatskoga jezika.

Nakon toga, uputili smo se prema Zagrebačkome velesajmu gdje se održava ArhiBau – sajam Kulture građenja i održivog razvoja. Riječ je o jednome od najvećih sajmova arhitekture i graditeljstva u regiji kojemu je cilj predstaviti najnovije materijale i tehnologije za suvremeno i održivo građenje,
održavanje i obnovu zgrada te prostora.

Tijekom stručnog obilaska Sajma, učenicima su se predstavili određeni dobavljači i proizvođači, a imali su priliku upoznati se i sa studentima Arhitektonskoga fakulteta u Zagrebu te iz prve ruke čuti kako je to studirati ono čime će se i oni jednoga dana baviti.

Slušajući ih nakon obilaska, čini se da su ih se posebno dojmili prozori budućnosti – na daljinsko upravljanje.

Kao šećer na kraju, svaki je razred od svojih profesora dobio „terenski“ zadatak koji moraju napraviti/predstaviti prema zadanim uputama kako bi spojili dosadašnja znanja s onime što su vidjeli i upoznali tijekom terenske nastave.

Maja Đurašević, prof.