« Srpanj 2021 »

Zidar - JMO

Zanimanje zidar je temeljno građevinsko zanimanje i prisutno je u svim dijelovima građenja zgrade od temelja do krova.

Osnovni posao zidara je zidanje: slaganje opeke, kamena i blokova od drugih građevinskih materijala te njihovo spajanje mortom ili drugim vezivima. Osim zidanja zidar postavlja hidroizolaciju, ugrađuje okvire za vrata i prozore, žbuka unutarnje i vanjske zidove, betonira. Radi na objektima visokogradnje, niskogradnje ili hidrogradnje. Najčešće radi na gradilištu ili u pogonima za proizvodnju građevinskih proizvoda i montažnih elemenata.

Zidar treba dobro poznavati grafički način izražavanja i služiti se nacrtima jer po njima radi. Mora poznavati materijale koje koristi, njihova svojstva i tehnologiju.

Zidari najčešće rade na otvorenom, izloženi različitim vremenskim utjecajima. Rade na visinama, u pognutom položaju, stoga moraju biti snažnije tjelesne građe i stabilna zdravlja. Moraju imati dobar vid i sluh, uz besprijekoran osjećaj ravnoteže.

Obrazovanje zidara traje tri godine. Prilikom upisa u školu potrebno je prethodno zaključiti ugovor o naukovanju s licenciranom građevinskom tvrtkom ili obrtom. Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe kvalifi kacija.

Zidari se zapošljavaju u građevinskim tvrtkama ili obrtima.

Ako polože majstorski ispit, mogu otvoriti vlastiti obrt.

Trenutno je na tržištu rada manjak kvalifi ciranih zidara tako da svaki zidar po završetku škole odmah nalazi posao.

Ujedno je velika mogućnost dobivanja stipendije tijekom školovanja.