Dani Erasmusa 2021.
Autor: Administrator , 15. 10. 2021.

Dane Erasmusa 2021. ( #erasmusdays)  u Mješovitoj industrijsko-obrtničkoj školi obilježili smo online upitnikom „Moje Erasmus+ iskustvo“ na Facebook-u koji je pripremila prof. Mirjana Kovačić  „S prof. Jurčević na kavi“, razgovorom u školi i putem zoom sastanka koji je vodila prof. Maja Jurčević. Cilj ovih aktivnosti nam je bio podijeliti iskustva s mobilnosti i potaknuti učenike i nastavnike na sudjelovanje u programu.

Naša škola  redovito prijavljuje projekte u okviru programa Erasmus+  s ciljem organiziranja mobilnosti za učenike. Učenici na taj način imaju priliku sudjelovanja na stručnoj praksi u zemljama Europske unije.

Iz odgovora u online upitniku vidimo da je učenicima glavni razlog za sudjelovanje na stručnoj praksi u inozemstvu stjecanje novih znanja i iskustava, a najljepša iskustva su putovanje i radna atmosfera na praksi. Najveći izazov kod mobilnosti im je bilo nedovoljno poznavanje stranog jezika. Svi učenici su rekli da bi ponovili iskustvo mobilnosti, a drugim učenicima savjetuju da je stručna praksa u inozemstvu jedinstveno iskustvo koje ne treba propustiti.

Razgovoru s prof. Jurčević i zoom sastanku su se priključili zainteresirani nastavnici i učenici. Učeniku zainteresiranom za  mobilnost, profesorica Jurčević je objašnjavala na koji način se može prijaviti za mobilnost, te koje sve obaveze mora ispuniti da bi bio izabran . Tako su nam najvažniji uspjeh učenika i motivacija za odlazak na mobilnost, naravno i pristanak roditelja. Učenici moraju proći i motivacijski razgovor sa stručnom službom - objasnila nam je pedagoginja škole Tajana Umnik-Stojić. Profesorice Jurčević i Arnaut prenijele su svoja iskustva s Erasmus mobilnosti i Comenius projekta. Kolegica Novosel, koja je ujedno i bivša učenica naše škole, podijelila je svoje iskustvo s Comenius projekta u Grčkoj.  Svi prisutni složili su se  da trebamo više sastanaka kako bi zainteresirali i ohrabrili veći broj kolega da se prijave ne samo kao voditelji grupa učenika na mobilnosti, nego i za vlastito usavršavanje na Erasmus+ mobilnosti, kao i bolju promociju naših projekata u prvim razredima, kako bismo imali veći broj zainteresiranih učenika. O čemu se razgovaralo tijekom sastanka možete pogledati i na video snimci sastanka na linku: