Dogovaranje projekta Erasmus+ na temu „Green Building“: Stručna posjeta školi Rhein – Maas Berufskolleg, Willich, Njemačka, 04.10. – 10.10.2016.
Autor: Administrator , 13. 10. 2016.

Naša profesorica Mirjana Kovačić bila je u stručnoj posjeti njemačkoj školi Rhein – Maas Berufskolleg vezano uz dogovor oko Erasmus+ projekta na temu energetski učinkovite gradnje. Pozvao ju je gospodin Erwin Bauschmann, profesor te škole, kojega je upoznala na kontakt seminaru Erasmus+ u Dubrovniku u listopadu 2015. On bi želio razviti zajednički projekt na temu energetske učinkovitosti, pa je uz prof. Kovačić pozvao i predstavnike Strojarske i prometne škole iz Varaždina i Tehničke škole Ruđera Boškovića Vinkovci.

„Upoznali smo školu Rhein – Maas Berufskolleg u gradu Kempenu. Sadržaji o energetskoj učinkovitosti sastavni su dio kurikuluma njemačkih škola. Posjetili smo termoelektranu u Kempenu. Posebna važnost pridana je podružnici škole u gradu Willichu, čija je zgrada kompletno energetski učinkovito obnovljena.  U razgovoru s arhitektom koji je radio na sanaciji zgrade saznali smo da je u dvije godine koliko je trajala obnova zgrade utrošeno 6,7 milijuna eura za izmjenu krova, fasade, prozora, grijanja i osvjetljenja, te da su troškovi potrošnje energije i emisija CO2  upola smanjeni. Posjetili smo i tvornicu koja proizvodi energetski učinkovite prozore i stakla u Kempenu. Institut za ekologiju u nizozemskom gradu Wageningenu primjer je cradle-to-cradle principa gradnje – od upotrebe samo prirodnih materijala u gradnji zgrade, do načina djelovanja u toj zgradi, proučavanja biljnog i životinjskog svijeta, poticanja bioraznolikosti i samoodrživosti. Dio stručne posjete bio je i  odlazak u Berlin i upoznavanje kulturnih znamenitosti grada Berlina“, kaže profesorica Kovačić.

Ovime je otvoren put za buduću suradnju u projektima Erasmus+ među sve četiri škole. Škole iz Hrvatske povezat će se u konzorcij i nastupiti kao jedan partner školi Rhein – Maas Berufskolleg, što će dovesti do povezivanja i razmjene znanja na nacionalnoj i na međunarodnoj razini, te tako doprinijeti u razvojnom planu postavljenim ciljevima Mješovite industrijsko-obrtničke škole.

Fotografije sa stručnog posjeta dostupne su u fotogaleriji.